Výtvarný obor

 Hlavním posláním výtvarného oboru je podchycovat talentované žáky, jejich talent rozvíjet a připravit je ke zkouškám na školy s uměleckým zaměřením. Probouzet v nich zájem o výtvarné dění, pěstovat estetické cítění. Vybavit je  a získat pro další samostatnou tvorbu.

Výtvarný obor navštěvují žáci od 5 let po maturanty. Předměty výuky jsou kresba, malba, grafika, modelování, prostorová a akční tvorba a výtvarná kultura. Studenti získávají závěrečné vysvědčení I. nebo II. stupně.                                                                    

Mezi našimi absolventy jsou grafici, keramici, umělečtí řezbáři, učitelé, textilní výtvarníci, architekti, fotografové, sochaři, restaurátoři, teoretici umění a další.

Škola pořádá každoročně řadu výstav v Galerii Linka (budova ZUŠ na Kravařově ul.), Dny otevřených dveří, výtvarné soutěže a další akce.

Výtvarný obor se vyučuje v budově  na Vápenici (v budově bývalé ZŠ), tel.: 582 351 752.

Vedoucí VO je Lucie Hradilová, dalšími učitelkami jsou Adéla Bednářová,  Markéta Vykoukalová Dvořáková, Lucie Hradilová a Markéta Šindelářová.

 

Úspěch žáků výtvarného oboru v soutěži Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice 2022

 

Žáci výtvarného oboru ZUŠ Vl. Ambrose Prostějov se účastnili 50. ročníku soutěže Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice 2022. V letošním ročníku na téma „Muzeum“ přišlo do soutěže celkem 14 527 prací od dětí ze 77 zemí světa, odborná porota udělila 1551 ocenění včetně 202 medailí. Naši žáci rovněž uspěli v této velké konkurenci a získali ocenění za své výtvarné práce. Nejvyšší ocenění, Medaili lidická růže, obdržela Kateřina Richterová ze třídy paní učitelky M. Vykoukalové Dvořákové. Čestné uznání obdrželi Alexandra Bartková ze třídy paní učitelky L. Hradilové, Julie Novosadová a Kateřina Šidliaková ze třídy paní učitelky M. Šindelářové, Kateřina Dostálová a Vojtěch Navrátil ze třídy paní učitelky M. Vykoukalové Dvořákové. Všem žákům srdečně blahopřejeme.

2022-lidice-1

2022-lidice-2

2022-lidice-3

 

ÚSPĚCH ŽÁKŮ VÝTVARNÉHO OBORU NA MEZINÁRODNÍ DĚTSKÉ VÝTVARNÉ VÝSTAVĚ LIDICE

 

V únoru školního roku 2019/2020 se naši žáci zúčastnili 48. ročníku soutěže Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice s tématem Krajina. I přes mimořádná opatření se organizátorům povedlo ještě zavčas uspořádat odbornou porotu, která ve dvou kolech hodnotila celkem 22 216 prací ze 78 zemí celého světa, z toho 6 325 prací z České republiky, a udělila celkem 214 medailí a 1 189 čestných uznání. Máme radost, že oceněny byly také práce žáků našeho výtvarného oboru ZUŠ V. Ambrose Prostějov. Škola získala 1 medaili za kolekci grafiky, 2 medaile pro jednotlivce a 2 čestná uznání. Všem dětem srdečně blahopřejeme k ocenění v této prestižní výtvarné soutěži a děkujeme za jejich nápady, píli a trpělivost.

Paní učitelky VO ZUŠ Prostějov Lucie Hradilová, Markéta Šindelářová a Markéta Vykoukalová Dvořáková

 

 

Abolventi VO 2019-2020 (autor H.Palacká)

 

 

Vernisáž výstavy T.Pekaře - 20.2.2020 (autor H.Palacká)

 Autorka koláže H.Palacká

 

Výtvarná soutěž je v Českém zahrádkářském svazu pořádána od roku 1993 a je tak druhou  nejstarší celostátní soutěží. Žákyně Michaela Pořízková a Natálie Zůvalová získaly 1. místo v kategorii "E"

 

 Vánoce ve výtvarném oboru - práce žáků pí uč.H.Palacké

 

Akce Menart


 

ZUŠ OPEN

Dne 24.5.2018 proběhl celostátní happening základních uměleckých škol, kterého se účastnila rovněž naše škola. Celá akce probíhala pod záštitou renomované umělkyně Magdaleny Kožené. Žáci předvedli svoje umění na mnoha místech v městě Prostějově - např. na nám.TGM, v galeriích a kavárnách. Hlavní koncert se uskutečnil na nádvoří prostějovského zámku. Široká veřejnost  tak měla možnost zhlédnout řadu představení, do kterých byly zapojeny všechny obory ZUŠ. Žáci a učitelé výtvarného oboru nabídli návštěvníkům atraktivní program v příkopu prostějovského zámku.

 Planeta Země

Výstava Planeta Země od malička odstartovala spolupráci žáků a učitelů výtvarných oborů ZUŠ Litovel a ZUŠ Vl. Ambrose Prostějov. Zahájena byla vernisáží v dubnu 2018 v Turistickém informačním centru Litovel. K vidění byla do 26. dubna a poté se přestěhovala do prostor výtvarného oboru ZUŠ Vl. Ambrose Prostějov.

Na výstavě se podíleli žáci ve věku 6 - 14 let, jejichž díla vznikala pod výtvarným vedením vyučujících Jany Šromové (ZUŠ Litovel), Markéty Vykoukalové Dvořákové, Markéty Šindelářové, Lucie Hradilové a Hany Palacké (VO ZUŠ Prostějov). Spolupráce obou škol pokračovala pozváním na prostějovskou ZUŠku, jejíž vyučující zorganizovali pro žáky a učitele ze ZUŠ Litovel prohlídku prostor výtvarného oboru a společný výpal keramiky technologií Raku. Žáci se tak seznámili s tímto netradičním postupem a z Prostějova si odváželi kromě jedinečného zážitku také krásné výrobky.

Lidice 2018

46. ročníku Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice - zúčastnily se děti ze 79 zemí světa s celkovým počtem 29 967 soutěžních prací.

* * *

Malování seniorů

* * * 

MenART 2018/2019

Studentka Františka Ponížilová a pedagog Lucie Hradilová byli přijati mezi účastníky I. ročníku MenART 2018/2019 pod vedením Maxima Velčovského . z  Nadačního fondu Magdaleny Kožené.

* * *

OČI DOKOŘÁN

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlašuje každé tři roky soutěžní přehlídku výtvarných oborů  ZUŠ ČR s názvem OČI DOKOŘÁN, tentokrát s podtématem SKRÝVÁNÍ - ODKRÝVÁNÍ.  Výtvarný projekt  Popcorn získal zlaté pásmo a byl vybrán za Olomoucký kraj k prezentaci  v rámci  semináře "Učitelé sobě" ve Šternberku . Jednotlivé řady projektu a výtvarné akce  zpracovávali žáci Hany Palacké ve věku 8 - 18 let

 

 

 * * *

 

 

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice 2017

Organizace Spojených národů vyhlásila rok 2017 Mezinárodním rokem udržitelného cestovního ruchu pro rozvoj, a proto byl jubilejní 45. ročník soutěže zasvěcen tématu CESTOVÁNÍ. Zúčastnilo se ho 25 690 účastníků z 83 zemí.

České děti z 386 organizací letos výstavu obeslaly 5 932 pracemi a bylo jim uděleno 619 ocenění, z toho 127 medailí (91 individuálních, 5 za kolektivní práci dětí a 31 školám za kolekce prací). Oceněny byly děti ze 127 organizací.

V letošním ročníku je vhodné opět vyzdvihnout práci základních uměleckých škol, mnohé z nich si zachovávají vysoký standart kvalitních prací již po mnoho let. Velmi kvalitní kolekce maleb, kreseb i grafických prací přišly letos ze ZUŠ Český Krumlov, Háj ve Slezsku, Jeseník, Jilemnice, Kroměříž, Most , Nové Město pod Smrkem, Olomouc, Plzeň , Praha 9 Prosek, Prostějov, Řevnice, Strakonice a Šternberk, zajímavé kolekce fotografií zaslaly ZUŠ Mladá Boleslav, ZUŠ Plzeň a ZUŠ Řevnice. Výtvarné objekty se v letošním ročníku vyznačovaly rozmanitostí i vyšší kvalitou než v předcházejících ročnících - nejkrásnější kolekce přišly ze ZUŠ Český Krumlov, ZUŠ Kolín, ZUŠ Most Moskevská (námořníci a nádoby na vodu), ZUŠ Postoloprty, ZUŠ Prostějov ( účastníci zájezdu ), ZUŠ Mladá Boleslav, ZUŠ Řevnice, ZUŠ Strakonice.

Oceněné práce žáků naší školy ve fotogalerii výtvarného oboru

* * *

 

uživatelský obsah - vždy jako poslední článek!!!

slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider

Kontakt

Napište nám

Facebook

Základní umělecká škola Vladimíra Ambrose

Kravařova 14
796 01 Prostějov

Tel.: +420 582 406 050
E-mail: sekretariat@zusprostejov.cz
Jméno:
Email:
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel deset a deset 
Zpráva:
Odesláním formuláře prohlašuji, že beru na vědomí zpracování osobních údajů (Informační povinnost vůči objednateli v souladu s Nařízením Evropského parlamentu a Rady 2016/679 o ochraně fyzických osob).