Jak vznikl MEDart

 

   Festival prostějovských amatérských divadelních souborů a jejich hostů MEDart se konal poprvé v roce 1996. Myšlenka uspořádat na konci sezóny přehlídku všeho divadelního dění v Prostějově se zrodila v hlavách Hany Kotyzové a Blanky Oujezdské.  A tak od té doby se vždy kolem svátku svatého Medarda koná v našem městě veselice teatrální.

Prostějov má divadelní spolky mladé i zasloužilé, ale hlavně hrdé! Snaží se pronikat prostřednictvím svých představení na roztodivné soutěže a kulturní akce, ale snaží se také ukázat svůj um široké hanácké veřejnosti. Každým rokem proto MEDart hledá vhodné venkovní prostory, kde za vstupné dobrovolné jsou tyto dílka k vidění. Posledních pár let se podařilo – za nemalého přispění města Prostějov – obsadit nádvoří prostějovského zámku a krásně thaliovsky jej využít. V minulosti se hrávalo i na náměstí TGM, ve Smetanových sadech, v Rajské zahradě za kostelem Povýšení sv. Kříže apod.

Hanácká nátura je trochu pomalá a pohodlná. Podtitul festivalu zní :….proč by Hanák jezdil za divadlem ven, když ho má doma….

 Je nutno se o svého diváka postarat! Dramaturgie festivalu se snaží každým rokem doplnit prostějovskou úrodu nějakou pikantní papričkou či orientální lahůdkou   

Že MEDart existuje pravidelně a někdy i jako nášup na jaře či na podzim takovou dobu není jen tak. Chce to velké nadšení a zapálení ze strany pořadatelů – literárně-dramatického oboru ZUŠ, nejen finančního přispění města , ale nejvíc hodně hodně  zapálenosti prostějovských divadelníků! V roce 2009 pro posílení neutuchajících aktivit těchto nadšenců  vznikla APO (Asociace Prostějovských Ochotníků) , která bude dohlížet na to, aby Divadlo v Prostějově nikdy nezhynulo a tím nezhynul i festival MEDart!  

MEDart 2018

Základní umělecká škola Vladimíra Ambrose ve spolupráci s Kulturním klubem u hradeb DUHA pořádají ve dnech 4. – 8. června 2018 přehlídku prostějovských divadelních souborů a jejich hostů MEDart.

V pondělí  4. června 2018 odehrají divadelní soubory pořádající ZUŠ svá úspěšná  představení  - Jak se zbavit mstivý Soni a Matylda.

 V 19 hodin vystoupí Moje divadlo v Duze s novinkou Didiera Bénureaua Můj tchán je princezna. V provokativní  francouzské komedii o tom, jak snadno se mohou změnit člověku jeho dosud neotřesitelně pevné životní zásady  hrají  Hana Švédová ,  Martina Drmolová, Pavel Drmola a Jakub Dohnal.

Úterní večer 5. června 2018 bude patřit pantomimě. Pantomimicko-improvizační one man show Miroslava Kasprzyka  bude plná humorných scének a  parodií. Mim show bude k vidění  v 18 hodin v  sále zámku na Pernštýnském náměstí.

Středa 6. června 2018 je vyhrazena mladým prostějovským souborům. Studentky Cyrilometodějského gymnázia zvolily shakespearovské téma a studenti literárně dramatického oboru ZUŠ uchvátil černý humor Davida Duchovny. Jejich dílka se jmenují Zkrocení zlé ženy a Kráva nebeská.

Čtvrteční MEDart 7. června 2018 se odehraje pod širým nebem na nádvoří prostějovského zámku. Pohádkový příběh dvou holčiček  Terezka a kouzelné autíčko zahraje Divadlo Tramtarie z Olomouce. Z Prahy přijede Robert Janč ze souboru Squadra sua a blýskne se v Stand Up Comedy nesoucí název UP! A do třetice bude mít možnost zdejší divák potěšit své oči pohledem na krásné marionety Loutkového divadla Starost v pohádce Kouzelná moš.na.

Závěrečný den festivalu MEDart bude patřit opět představením pro děti.  Klauni Olina a Hubert vyplují s Námořnickou pohádkou a němčičtí dramaťáčtí   žáci přiletí s dílkem Havrane z kamene.

 A celý MEDart zakončí asi nejstarší prostějovský amatérský soubor Divadlo Hanácké obce, které se přikutálí se svým požehnaným souborem. Zpívat, hrát a tančit se bude v pohádce O tlustém pradědečkovi.  

Festival MEDart vznikl za přispění města Prostějova.

 

uživatelský obsah - vždy jako poslední článek!!!

slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider slider

Kontakt

Napište nám

Facebook

Základní umělecká škola Vladimíra Ambrose

Kravařova 14
796 01 Prostějov

Tel.: +420 582 406 050
E-mail: sekretariat@zusprostejov.cz
Jméno:
Email:
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel devět a sedmnáct 
Zpráva:
Odesláním formuláře prohlašuji, že beru na vědomí zpracování osobních údajů (informační povinnost vůči objednateli v souladu s Nařízením Evropského parlamentu a Rady 2016/679 o ochraně fyzických osob).